Od malih nogu slušamo kako je san jako važan. Onda je naravno bio važan za naš razvoj i bilo nam je potrebno nešto više sati sna od onih 7-9 koliko je preporučljivo odraslim osobama. No, poslije kada smo došle u nešto taštije godine su nam govorili kako manekenke idu rano na spavanje. Zbog izgleda. Poslije se ispostavilo da je to laž, barem za većinu manekenki. Dovoljne su bile papparazi fotografije Kate Moss nakon razuzdanih partya da shvatimo da modeli sigurno ne idu spavati rano, a uz to i puše cigarete i piju alkohol i svejedno imaju divnu kožu. Buntovnicama među nama je to bio još jedan u nizu dokaza da nam stalno lažu i da ili imaš ili nemaš dobru kožu. Onda još malo odrastemo i shvatimo koliki tim stručnjaka te slavne osobe imaju koji ih „popravljaju“ nakon perioda razuzdanog života.

Beauty sleep je nešto što smo često čuli u svom životu, no nerijetko smo samo odmahnuli rukom na tu ideju i ostali budni dugo u noć uz našu najdražu seriju ili film. Istražili smo jeli i ako je kako san važan za izgled naše kože.

-Oglas-

Stručnjaci diljem svijeta još uvijek ponavljaju da je dobar san prvi i glavni razlog zbog kojeg koža ostaje duže mlada i dobrog izgleda. Jeli tako jednostavno? Nije. Spavanje je kao i ulaganje u dionice. Nije važno samo koliko, već kako i kada spavamo da bismo imali koristi od istog. Ne samo kada je u pitanju koža već i cjelokupno zdravlje. No, držimo se ipak ovog puta samo kože.

Kako san pomaže vašoj koži?

Dok spavamo naše tijelo obnavlja organe i tkivo isporukom esencijalnih hranjivih tvari dok istovremeno uklanja višak toksina i tekućine, što rezultira lijepom kožom. Kada spavamo manje nego što bismo trebali to dovodi do podočnjaka. Oslobađaju se hormoni stresa koji rezultiraju padom imuniteta i pogoršanjem kožnih problema poput akni i ekcema.

Što se događa s našom kožom dok spavamo?

Temperatura naše kože se mijenja

Koža postaje toplija dok spavamo i to je čini blago suhom. Zato dermatolozi preporučuju bogatije i masnije kreme za noć, pogotovo u zimskom periodu. No, ako imate problema s aknama ne trebate kreme i ovo je zapravo dobro za vašu kožu.

Smiruje um i sprječava pojavu akni

Kada spavamo razina kortizola, hormona stresa je u padu. To smanjuje mogućnost upale koja može dovesti do pojave akni. Osim toga, dobar san spriječiti će natečenost oko očiju Dakle, dobar san opušta kožu i kao rezultat toga budite se ljepši i svježiji.

Stanice kože se obnavljaju

Koža gubi višak vode

Kako svi procesi i funkcije u tijelu usporavaju kako spavamo, tijelo gubi vodu, što je poznato kao epidermalni gubitak vode. Stoga je važno da taj gubitak vode nadoknadite hidratantnom kremom koja kožu održava hidratiziranu tijekom noći.

Vaša krema protiv bora biti će učinkovitija

Kada se vaša koža obnavlja dok spavate, proizvodi protiv bora koje nanesete imaju priliku da se temeljito upiju u kožu. Većina njih sadrži retinol, koji je manje učinkovit tijekom dana jer sunce može razgraditi sastojke i čak učiniti vašu kožu osjetljivom.

Koža zaštićena od vanjskih utjecaja

Dok spavate, nema promjena u okolnoj temperaturi (za razliku od vremena kada ulazite i izlazite iz klimatiziranih prostora), nema dima cigareta ili zagađivača i nema šminke na vašoj koži koja oštećuje vašu kožu. Čvrst san s primijenjenim pravim proizvodima daje vašoj koži priliku za oporavak od ovih vanjskih utjecaja.

Kada je jednako važno i koliko spavamo. Kada je najbolje vrijeme za spavanje i zašto?

Postoji jedna stara izreka da svaki sat sna prije ponoći vrijedi kao dva nakon ponoći, no jesu li ovo samo babske priče ili ima nešto u tome?  Prema stručnjacima najbolje vrijeme za ići spavati je od 21-23 sata.  Ako se dižete rano, najbolje je otići na spavanje oko 21:30 ili 22 sata, ako dolazite ipak kući kasnije pokušajte dotaknuti jastuk najkasnije u 23 sata.

Također, važno je spavati barem sedam sati. Brojite 7 ili 8 sati unatrag od sata kada se budite i dodajte još 15 minuta koji su vam potrebni da zaspete i imate svoje idealno vrijeme za odlazak na spavanje.

Zašto je san između 22 sata i 1 sat ujutro najvažniji?

budilica

Već smo spomenuli da je san kao ulaganje u dionice. Nije samo važno koliko nego i kada spavamo. Evolucijski naše tijelo prati ciklus sunca. Ujutro kada sunce izađe smo najrazbuđeniji i hormoni koji nas održavaju budnima poput kortizola i serotonina se povećavaju dok njihova razina opada tijekom dana.  Nakon zalaska sunca u naše tijelo se otpušta melatonin koji nas opušta i uspavljuje. Oko 22 sata taj hormon je na vrhuncu i tada počinje temeljita, prirodna obnova našeg tijela a san je najčvršći. Oko 1 sat ujutro san postaje više plitak i lakše nas probudi bilo kakav zvuk. Stoga je za zdravlje svih organa a tako i kože najvažnije spavati u pravo vrijeme.

Što se događa s našom kožom kada idemo spavati kasno?

Spavanje kasnije navečer donosi neke probleme vidljive na koži. Kako se tijelo nema vremena obnoviti, eliminirati toksine iz kože i popraviti štetu od UV zračenja, to je ujutro vidljivo na koži.

Tamni kolutovi ispod očiju

Prvi simptom loše prospavane noći su podočnjaci. Iako neki imaju genetski izražene podočnjake, ipak se i oni mogu smanjiti dobrim snom. Podočnjaci također nastaju zbog neravnoteže u razinama hidratacije kože jer koža nema dovoljno vremena za ispuštanje toksina.

Vrećice ispod očiju

Izbjegavajte spavanje na trbuhu. Kada spavate na trbuhu tekućina se skuplja na području ispod očiju. Za razliku od podočnjaka čiji je uzrok prekratko spavanje, vrećice su uzrovane predugim spavanjem, jer koža ne ispušta tekućinu. Spavanje na jastuku i u pravilnom položaju može pomoći pri rješenju ovog problema.

Kožna stanja

Loš san dovodi do proizvodnje hormona stresa kortizola u tijelu, što zauzvrat pogoršava kronične kožne i druge zdravstvene probleme. Čvrst san, dakle potreban broj sati, važan je za smanjenje razine stresa u tijelu i oslobađanje od nakupljenih toksina.

Suha koža bez sjaja

Ako vam nedostaje sna, to utječe na razinu vlažnosti i pH vaše kože. Dolazi do neravnoteža kože, što uzrokuje da vaša koža ne proizvodi vlagu koja joj je prijeko potrebna, što dovodi do suše kože.

Savjeti stručnjaka za bolju kožu

Spavajte 7-9 sati

Pobrinite se da spavate najmanje 7-9 sati svake noći. Dok spavate, vaše tijelo oslobađa ljudski hormon rasta potreban koži za proizvodnju kolagena, koji je odgovoran za čvrstu kožu, sjajnu kosu i zdrave nokte.

Operite lice, vrat i stopala

Prije spavanja uvijek operite lice i vrat blagim sredstvom za čišćenje. Time se uklanjaju ostaci proizvoda koje ste koristili tijekom dana, uključujući šminku i nečistoće. Pranjem nogu uklanjate prljavštinu i osjećate se čisto kad legnete u krevet.

Hidratizirajte kožu prije spavanja

Ovisno o vašem tipu kože, koristite hidratantnu kremu koja sadrži dodatke poput biljnih ulja ili kakao maslaca. To će vašu kožu održati hidratiziranom tijekom noći. Ako imate osjetljivu kožu, odaberite hipoalergenski  proizvod koji vam neće iritirati kožu.

Birajte proizvode s antioksidansima i sastojcima koji su dobri u borbi protiv bora

Ako se nakon korištenja hidratantne kreme još uvijek probudite bez sjaja kože, morate odabrati onu koja sadrži antioksidanse poput zelenog čaja ili vitamina C. Oni će ukloniti slobodne radikale dok spavate. Proizvodi protiv starenja poput gelova za podočnjake spriječit će fine bore i podočnjake.

Proizvode nanesite 15 do 20 minuta prije nego što odete na spavanje

Kako ne bi proizvode za lice upio jastuk, nanesite proizvode 15 do 20 minuta prije spavanja.

Zaključak

Dostatno spavanje svaku noć od iznimne je važnosti. Potvrdile i bake i stručnjaci. Spavanje ima višestruke prednosti koje uvelike doprinose poboljšanju kože i kose. Dobar i dovoljan san također je dobar za vaše cjelokupno zdravlje jer pomaže prijenos hranjivih tvari u tijelu i smanjuje razinu stresa.

-Oglas-
Marina Urličić Krtolačić
Marina Urličić Krtolačić je strastvena zaljubljenica u modu i prati najnovije trendove u industriji, kao i razne modne događaje i revije. Osim mode, također pokriva teme vezane uz lifestyle. Na svom blogu dijeli savjete o zdravlju, ljepoti, putovanjima i općenito o unaprjeđenju kvalitete života.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here